xxx

Aktualności

RÓŻOWY PAŹDZIERNIK

Bezpośrednią przyczyną raka piersi jest niekontrolowane namnażanie się wadliwych komórek nabłonkowych gruczołu piersiowego, które na wczesnych etapach rozwoju formują guzek, który może być wyczuwalny przez pacjentkę.

Ok. 5-10% przypadków raka piersi warunkowanych jest genetycznie. Oznacza to, że jeżeli w danej rodzinie występowały już przypadki tej choroby, to osoby w kolejnych pokoleniach są bardziej narażone na jej rozwinięcie się w ciągu ich życia. Najbardziej powszechnymi mutacjami genetycznymi związanymi z rakiem piersi są mutacje BRCA1 i BRCA2 – odpowiednio wczesne ich wykrycie przy pomocy badań molekularnych znacząco ułatwia prowadzenie odpowiedniego procesu diagnostyczno-leczniczego.

 

Pamiętaj!

Badaj się systematycznie. Powtarzanie badania raz na miesiąc ma tę zaletę, że poznajesz bardzo dokładnie budowę własnych piersi i uczysz się wykrywać nawet drobne zmiany. Najlepszy moment na badanie piersi u kobiet miesiączkujących przypada na 3 – 7 dzień po zakończeniu miesiączki, ponieważ gruczoły są wtedy mniej obrzęknięte a piersi mniej bolesne.

 

Zapraszamy do zapoznania się z grafiką, która pomoże w skuteczny sposób przeprowadzić samobadanie piersi